DİYET NEDİR?

        Diyet günlük hayatta, genelde aç kalma durumuna Pazartesi günleri başlayacağım deyip aman neyse bir sonraki pazartesi başlarım diyerek başlamadığımız şeydir. Ama aslında diyet aç kalmak değil, beslenme şeklidir. Nedir bu beslenme şekli?

           Her bölgenin, her yörenin, her ülkenin, her coğrafyanın beslenme şekli farklıdır. Bulunulan coğrafyaya göre yetişen bitkiler, iklim koşulları, sosyoekonomik ve kültürel farklılıklar buna sebeptir. İşte bu beslenme şeklimiz bizim diyetimizi oluşturur. Çok uzaklara gitmeden örnek verecek olursak, doğu Anadolu bölgesinin beslenme şekli yani diyeti genelde hayvansal gıda ağırlıklıdır. Ege bölgesine bakacak olursak daha çok zeytinyağlı yemekler diyetlerinde ön plandadır. Bu duruma ülkeler arası ve hatta kıtalar arası bakacak olursak hem besin çeşitliliğinde hem de pişirme şekillerinde çok daha büyük farklılıklar olduğunu göreceğiz. Bu farklılıklar içerisinde diyetimizi sağlıklı ya da sağlıksız bir şekilde düzenlemek yine sizin elinizde. Peki sağlıklı diyet nedir?

          Sağlıklı diyet, kişinin gereksinmesine göre, her besin grubunun gün içerisinde  yeterli ve dengeli bir şekilde vücuda alınmasının planlamasıdır. Bu planlamanın uygulanmasına ise sağlıklı beslenme diyebiliriz. Sağlıklı beslenme planlamamızı yaparken çevresel faktörler dışında kendi bedenimizin de diğer bedenlerden farklı olduğunu unutmamalı ve çözümü bilgi ışığında aramalıyız.