Kurumsal Beslenme Danışmanlığı

Şirketlere Özel Programlar ve Eğitim Seminerleri

Günümüzde pek çok şirket en önemli yatırımlardan birinin çalışanlarına yapacağı yatırım olduğunun farkında. Bu nedenle çalışanlarına iş performanslarının ve motivasyonlarının artması için çeşitli imkanlar sunuyor. Bunların en başında gelenlerden birisi ise sağlıklı beslenmedir.

Kurumsal Beslenme Danışmanlığı Neden Önemli?

Sağlıklı beslenme, bilişsel ve fiziksel performans artışında oldukça önemli bir yere sahiptir. Yaptığı işin niteliğine göre besinlerle gerekli enerji ve besin öğelerini yeterince alamayan çalışanlarda bazı sağlık problemleri ortaya çıkar.

Artık pek çok kişide kalp-damar hastalıkları, karaciğer yağlanması, hipertansiyon, diyabet ve tiroid fonksiyonlarında oluşan bozukluk ile karşılaşıyoruz. Bu hastalıkların ortaya çıkma olasılığı kilolu bireylerde çok daha fazladır. Bütün bu sağlık risklerini azaltmak için iş yerlerinde çıkan menülerin alanında uzman kişiler tarafından hazırlanması gereklidir.

Fiziksel performans için gerekli enerjiyi alamayan kişilerde kan şekeri düzeyinin bozulmasına bağlı olarak halsizlik, yorgunluk, dikkat eksikliği ve stres yoğunluğu ortaya çıkmaktadır.

Gerekli vitamin ve mineralleri alamayan çalışanlar anemi (kansızlık), enfeksiyon ve görme bozukluğu gibi sağlık problemleri ile karşılaşabilir. Bunun sonucunda ortaya çıkacak olan yorgunluk, bitkinlik ve dikkat eksikliği ise iş kazaları riskini artırmaktadır.

Çalışma öncesi tüketilen yiyeceklerin besin örüntüsü, çalışanların performansındaki değişimin en önemli sorumlularından biridir. Bilinçsizce hazırlanan menüler hem çalışanların ihtiyaçları için uygun değildir hem de yemeğin maliyeti ortalamanın üzerindedir.

Bütün bu problemlerin sonucunda;

• İş yerinde izin veya rapor kullanan çalışanların sayısı artmakta ve iş yerinin verimliği düşmektedir.

• Çalışanların konsantrasyon ve iş verimliliklerinde düşüş, iş kazalarında artış yaşanmaktadır.

• Besin örüntüsü dengesiz olan menüler mutfak maliyetini artırmaktadır.

Ne Yapmalıyız?

Çözüm yeterli ve dengeli beslenmekten geçiyor. Hepimiz günümüzün büyük çoğunluğunu iş yerinde harcıyoruz. Yani doğru beslenmek için sadece evde özen göstermek yeterli olmuyor. Bu yüzden şirketlerin beslenme uzmanları ile iş birliği yapmaları çalışanlarının daha sağlıklı ve mutlu olmaları için önemli bir adımdır.
 

Kurumsal Danışmanlıkta Beslenme Uzmanının Rolü Nedir?


• Yeterli ve dengeli beslenmenin kişinin hayatına ve iş yerine getireceği olumlu etkiyi anlatır ve bu yönde planlama yapar.
• Doğru beslenme ile ilgili danışmanlık hizmeti verir.
• İş performansını artırmak için özel beslenme eğitimleri düzenler.
• Personelin çalıştığı birim ve ihtiyaçları olan enerji doğrultusunda sağlıklı menüler oluşturur.
• İş yükü ağır olan çalışanlar ve yöneticiler için seyahat, toplantı ve stres durumlarında nasıl beslenmeleri gerektikleri konusunda danışmanlık yapar.
• Kilosu normalin üzerinde olan diyabet, kalp-damar ve hipertansiyon gibi sağlık problemleri olan çalışanlara özel menü planlar.
• Mutfak personeline hijyen ve sanitasyon, ISO ve porsiyon kontrolü ve sağlıklı yemek pişirme yöntemleri ile ilgili eğitim verir.
 

Sonuç olarak beslenme danışmanlığı alan kurumların çalışanlarının daha sağlıklı ve mutlu olması iş verimliliğinin artmasına önemli katkı sağlamaktadır. İş sahibi olarak unutmayın ki iş yerinize yapacağınız en önemli yatırım çalışanlarınıza yaptığınız yatırımdır.